Dzisiaj w Warszawie Rada Polityczna PiS i konwencja krajowa PO

Artykuł

Przed Prawem i Sprawiedliwością wybór wiceprezesów i ścisłego kierownictwa partii, czyli Komitetu Politycznego. Natomiast premier Donald Tusk ma podczas dzisiejszego spotkania poinformować o planach i zamiarach rządu na najbliższe dwa lata, a konwencja ma być nowym otwarciem programowym PO.

Podczas wyborów w PiS, w Komitecie Politycznym pojawi się kilka nowych twarzy, ale jego skład nie ulegnie radykalnym zmianom. Z zapowiedzi polityków wiadomo, że na posiedzeniu Rady będzie zgłoszona kandydatura Macierewicza. Ich wypowiedzi wskazują na to, że zostanie wybrany. - Jeżeli ktoś w PiS z obecnych polityków, oprócz tych, którzy są już wiceprezesami, powinien pełnić tę funkcję, jest to w mojej ocenie Macierewicz - ocenił szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. - Jeżeli kandydatura Macierewicza będzie zgłoszona myślę, że będzie wybrany - powiedział Jarosław Zieliński. Wiceprezesów partii jest obecnie troje: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło. Wszyscy mają w sobotę ubiegać się o reelekcję. Zgłaszanie kandydatur wiceprezesów to kompetencja prezesa partii.

Jednego ważnego polityka w nowym Komitecie zabraknie - dotychczasowego rzecznika PiS Adama Hofmana. Hofman poinformował, że zawiesza członkostwo w PiS i w klubie parlamentarnym partii do czasu wyjaśnienia sprawy jego oświadczenia majątkowego. Przestał też pełnić funkcję rzecznika. Na Radzie może więc pojawić się dyskusja o tym, kto ma zastąpić Hofmana, ale ostateczne decyzje należą do Komitetu Politycznego, który w nowym składzie zbierze się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Podczas spotkania Rada ma też wybrać szefa Komitetu Wykonawczego - ma nim pozostać Joachim Brudziński. Politycy PiS omówią też sytuację przed wyborczym rokiem 2014 oraz będą debatować o programie PiS, który ma być zaprezentowany podczas kongresu partii na początku roku.

Nowe plany na dwa lata

Podczas konwencji Platformy Obywatelskiej zostaną wybrani członkowie Rady Krajowej, Krajowego Sądu Koleżeńskiego, Krajowej Komisji Rewizyjnej PO. Konwencja przyjmie też zmiany w statucie partii, chodzi m.in. o wprowadzenie bezpośrednich wyborów przewodniczących powiatów i regionów oraz zasady wpłacania składek członkowskich z własnych kont. Jak tłumaczył rzecznik rządu Paweł Graś "konwencja skupi się na kwestiach wyborczych i statutowych".

Premier zapowiadał też wcześniej, że konwencja PO będzie jednym z momentów, w którym publicznie poinformuje o „planach i zamiarach na najbliższe 2 lata i najbliższe 7 lat".

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że oczekuje od premiera „pomysłu na Polskę", „rozpisanie planu na następne lata, rządowego projektu modernizacji, sposobu wykorzystania środków europejskich". Jego zdaniem może to być fundamentem dobrych zmian, dobrej kontynuacji tego, co Platforma robi od 2007 roku. Jak ocenił, plany, które przedstawi premier, muszą dać Platformie energię na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego i kampanię samorządową.

Konwencja krajowa zadecyduje też o dwóch innych propozycjach zmiany statutu: wzmocnieniu roli sekretarza generalnego PO (stałby się on pełnoprawnym członkiem zarządu krajowego z prawem głosu) oraz wzmocnieniu pozycji rzecznika dyscypliny partyjnej, poprzez powołanie regionalnych rzeczników dyscypliny, jemu podległych.

W konwencji w warszawskiej Arenie Ursynów weźmie udział 1100 delegatów. Na konwencji będą też obecni członkowie rządu. Konwencja jest formalnym zwieńczeniem wyborów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej, którego pierwszym etapem był wybór przewodniczącego partii - po raz pierwszy w wyborach powszechnych - w których zwyciężył Tusk. Następnym etapem były wybory w kołach i powiatach, a potem zjazdy regionalne, wybierające władze PO na szczeblu wojewódzkim.

zm, PAP, TVN24, fot. Flickr/CC/PlatformaRP;Flickr/CC/Lukas Plewnia

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy