„Dziennikarskie poker”. Polska otwarta na drony

Fot. Pixabay

- Jesteśmy w tej chwili zdolni do kontroli ruchu dronów w przestrzeni powietrznej. Polska jest na drugim miejscu na świecie, po Singapurze, jeśli chodzi o przygotowanie do tego ruchu – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, w programie „Dziennikarski poker” na antenie TV Republika.

Gość Tomasza Sakiewicza podkreślił, że Polska dysponuje całym systemem kontroli, który pozwala na nadzorowanie ruchu bezzałogowych pojazdów powietrznych, nawet w rejonach tak newralgicznych, jak okolice lotnisk. Wiceminister przypomniał, że w wielu krajach ruch dronów w takich lokacjach jest zabroniony.

- Tutaj jesteśmy liderami – podkreślił Horała i dodał, że „wkrótce ruszą programy pilotażowe” tego systemu w wybranych gminach. „Na początek będą to gminy mniej zurbanizowane” - zaznaczył.

- Dajemy dzisiaj możliwość uczestnictwa w rewolucji przemysłowej, w rewolucji lotnictwa, gdzie stworzyliśmy nowe podejście do dronów, w sytuacji gdy wiele krajów zakazuje ich używania – powiedział z kolei prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, który był drugim gościem Tomasza Sakiewicza.

- Stworzyliśmy środowisko, umożliwiające dopuszczenie biznesu do przestrzeni powietrznej. Będziemy testować technologię w trzech gminach, gdzie to gminy będą mogły kontrolować ruch dronów – powiedział Janiszewski i przypomniał, że drony to nie tylko dostawy paczek. Bezzałogowe pojazdy powietrzne to m.in. precyzyjne rolnictwo, pomoc dla służby zdrowia, czy pomoc przy gaszeniu pożarów.

- Obliczyliśmy, że w 2026 r integracja dronów z przemysłem przyniesie 576 mld zł dochodu. W tym obszarze jesteśmy prekursorami – zaznaczył Janiszewski

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy