„Dziennikarski poker”. Wiceszef podkomisji smoleńskiej: Wybuch to już nie hipoteza, to wniosek

Fot. flickr.com/Christopher Benson

Wybuch jako przyczyna katastrofy smoleńskiej „do tej pory to była jedynie hipoteza. Teraz mamy już dowody ją potwierdzające. Stała się ona wnioskiem wieloletnich prac” - powiedział wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej dr Kazimierze Nowaczyk w programie „Dziennikarski poker” na antenie TV Republika.

- Nie da podważyć obecności materiałów wybuchowych. To są wyniki badań krajowych i zagranicznych. Mało tego na podstawie analiz, zidentyfikowaliśmy te części, na których odkryto materiały wybuchowe – zaznaczył gość Tomasza Sakiewicza i podkreślił, że „tutaj już nie ma wątpliwości”.

Nowaczyk przypomniał również, że „zidentyfikowany został wybuch w lewym skrzydle na podstawie kilku materiałów i zgrane zostały ich wzajemne relacje. Drugi wybuch, który rozbił samolot na części, nastąpił tuż przed uderzeniem w ziemię” - dodał.

Podkomisja nie miała dostępu do oryginałów

Nowaczyk przypomniał, że podkomisja miała do „czynienia z kopiami nagrań, nie mieliśmy oryginałów. I jednocześnie znaleźliśmy ślady manipulacji. Trudno było odróżnić rzeczywiste materiały, od sfabrykowanych” - podkreślił.

- Znaleźliśmy zapis w rejestratorach, że samolot zaczął obracać się jeszcze przed brzozą i zaczęliśmy szukać w jeszcze innych źródłach i odkryliśmy w rejestratorze głosowym dźwięk najbardziej przypominający wybuch. I to wszystko dzieje się sto metrów przed brzozą – powiedział Nowaczyk.

To są tysiące stron

Wiceprzewodniczący podkomisji podkreślił, że na razie trudno jest jeszcze podać dokładną datę publikacji raportu. „Pracujemy z bardzo wielkim poświęceniem. To jest sprawa w tej chwili załączników, których jest kilka tysięcy stron” - powiedział gość TV Republika i dodał, że „raport, żeby mógł być czytelny, nie mógł liczyć kilku tysięcy stron. Stąd powstał pomysł raportu, który można przejrzeć, natomiast każdy, kto jest zainteresowany dokumentacją i metodami, może się odnieść do załączników” - zaznaczył Nowaczyk.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy