„Dziennikarski poker”. Czarnek: Orzeczenie TSUE jest absolutnie niewykonalne

TV Republika

Orzeczenie TSUE, nakładające 0,5 mln euro kary na Polskę, za każdy dzień pracy kopalni Turów „jest absolutnie niewykonalne” - uważa minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Sędzia przekroczyła swoje uprawnienia, nie wiedziała, co czyni” - powiedział Czarnek w programie „Dziennikarski poker” na antenie TV Republika.

- Nie można być karanym za coś, co jest zgodne z prawem. Unia Europejska dziś rządzona jest przez ludzi, którzy absolutnie odeszli od demokracji i praworządności – podkreślił minister.

Jak zaznaczył gość TV Republika, dostosowanie się do decyzji TSUE będzie równoznaczne z przyznaniem, „że nasze państwo jest nielegalne”. Działania TSUE – jego zdaniem – kiedy to „jedna pani miałaby zlikwidować tysiące miejsc pracy, nie bacząc na bezpieczeństwo energetyczne” świadczą o tym, że „Unia Europejska zmierza w dramatycznie złym kierunku dla siebie, a co za tym idzie i dla nas, ponieważ jesteśmy i będziemy jej członkiem” - podkreślił minister.

Kwestia równych praw już od dawna nie funkcjonuje

- Kwestia równych praw państw członków już dawno przestała funkcjonować w TSUE, który inaczej będzie oceniał identyczne, bądź takie same zjawiska we Francji i w Niemczech, a inaczej w Polsce, tylko dlatego, że Unia toczy przeciw nam wojnę ideologiczną – zauważył Czarnek.

- To są rzeczy skandaliczne, które pokazują, że musimy działać w celu przywrócenia praworządności i zasad demokracji w Unii, bo dzisiaj w UE nie szanuje się tych zasad – zaznaczył gość Adriana Stankowskiego.

Kwarantanny są incydentalne

Minister odniósł się także do sytuacji epidemiologicznej w szkołach. Podkreślił, że „incydentalnie na kwarantannę wysyłane są klasy czy szkoły, ale znakomita większość placówek działa w trybie stacjonarnym. Mamy nadzieję, że tak będzie dalej” - podkreślił.

- Ogromnie się ciesze, że w wyniku szerokiej akcji informacyjnej, ponad 35 proc. wszystkich uczniów powyżej 12 roku życia zostało zaszczepionych. Teraz we wrześniu w 9 tys. szkół zdecydowano się zorganizowanie wyjść do ogólnodostępnych punktów szczepień, a w 1200 placówkach zdecydowano się na zorganizowanie takich punktów – zaznaczył minister edukacji.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy