Dzień szesnasty. „Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie!” [RELACJA NA ŻYWO]

wm, mb 11-03-2022, 08:50
Artykuł
Rosyjscy najeźdźcy stracili rzekomo podczas wojny już trzeciego generała.
Fot. Twitter/@colonelhomsi

Minęło szesnaście dni od rozpoczęcia haniebnej inwazji na Ukrainę. Według doniesień obrońców, rosyjscy najeźdźcy stracili podczas wojny już trzeciego generała. Tymczasem ukraińskie media informują, że Białoruś szykuje się do inwazji na Ukrainę.

RELACJA JEST AKTUALIZOWANA NA BIEŻĄCO

21:36 Władimir Putin ma szykować atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu - poinformowała na swoim profilu na Twitterze ukraińska Rada Najwyższa.
 
21:14 Oblężony Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie - stwierdził w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze. Zaapelował też po raz kolejny o samoloty dla ukraińskiej armii.

20:53 Rosyjskie wojska otworzyły ogień do obiektów cywilnych w Mikołajowie - poinformował w piątek wieczorem w komunikatorze Telegram gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

20:02 Skandaliczne zachowanie rosyjskich hokeistów.

19:40 Jesteśmy gotowi na to, że Białorusini przyłączą się do rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie - oświadczył w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

- Myślimy, że sam kierowniK Białorusi (tj. Alaksandr Łukaszenka) nie podejmie decyzji (o dołączeniu Białorusi do prowadzonej przez Rosję wojny red.). Ale jeśli zrobi choć jeden krok przez naszą granicę, będziemy stawiać opór - zapowiedział.

18:53 Według ukraińskich wojskowych i urzędników Białoruś przygotowuje się do inwazji na Ukrainę; może do niej dojść już w piątek przed godz. 21 czasu kijowskiego (godz. 20 czasu polskiego) - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się m.in na anonimowe źródła.

Informację taką zamieściło również Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy na swoim profilu w serwisie Facebook.

"Według wstępnych danych wojska białoruskie mogą dokonać inwazji już 11 marca o godzinie 21" - czytamy we wpisie.

18:26 Instagram zostanie zablokowany w Rosji 14 marca o północy. Użytkownicy serwisu mają czas na przeniesienie swoich materiałów do innych sieci społecznościowych. 

18:19 Do sankcji przeciw Rosji dołącza legendarny angielski zespół rockowy Pink Floyd.  

18:12 Według rosyjskich dziennikarzy Andrieja Soldatowa i Iriny Borogan, Władimir Putin rozpoczął rozprawę z Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), której niegdyś przewodził. Ofiarą gniewu prezydenta miała paść V służba (oficjalnie nazywana Służbą Informacji Operacyjnej i Stosunków Międzynarodowych), wewnątrz której funkcjonuje Departament Informacji Operacyjnej, pełniący funkcje wywiadu zagranicznego FSB. Kierownictwo V służby, według źródeł dziennikarzy, miało zostać umieszczone w areszcie domowym. 

17:42 USA zakazują dostaw banknotów dolarowych do Rosji. Zakaz wprowadza dekret prezydenta USA Joe Bidena. Zabroniony jest import amerykańskiej waluty zarówno dla Banku Rosji, jak i przekazywanie jej „jakiejkolwiek osobie w Federacji Rosyjskiej”.

Wcześniej Unia Europejska zakazała dostaw banknotów euro do Rosji.

17:31 Rada miejska Mariupola poinformowała o śmierci 1582 cywilów podczas 12-dniowej blokady miast przez siły rosyjskie - donosi UNN.

17:11 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy ogłosiło śmierć kolejnego rosyjskiego generała. Podczas wojny śmierć ponieść miał dowódca 29. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego, generał dywizji Andrij Kolesnikow.

Jeśli śmierć Kołesnikowa zostanie potwierdzona, będzie on trzecim rosyjskim generałem, który poległ na Ukrainie

17:10 Prezydent USA oświadczył, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i grupą G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego. Biden Ogłosił też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.

17:01 Ministerstwo Obrony Białorusi stwierdziło, że informacja o ataku rakietowym na białoruską wieś to „jawna bzdura”.

16:54 Kolumna sprzętu wojskowego kierująca się w stronę Brześcia nad Bugiem nad granicą polsko-białoruską. 

16:50 Ukraińskie wojsko nie planowało i nie planuje podejmować żadnych agresywnych działań przeciwko Białorusi - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). 

16:46 Rosjanie porwali Iwana Fedorowa, mera miasta Melitopol - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

16:42 Wołnowacha (obwód doniecki) po rosyjskim „wyzwoleniu".

16:35 Ołeksij Arestowycz oświadczył, iż rosyjska prowokacja na Białorusi została udaremniona dzięki temu, że Kijów publicznie o niej ostrzegł z wyprzedzeniem. 

Nadal nie wiadomo, dlaczego wersja doradcy ukraińskiego prezydenta różni się od tej dowództwa ukraińskich sił powietrznych. 

16:19 Ukraiński parlament ostrzega, iż Rosjanie przygotowują kolejną prowokację - atak terrorystyczny na kontrolowaną przez siebie elektrownie atomową w Czarnobylu. Winą za zamach ma zostać obarczona strona ukraińska. 

16:14 Strona ukraińska informuje, iż w ramach prowokacji Rosjanie ostrzelali białoruskie miejscowości Buchlicze i Terebieżów Górny. 

Mieszkańcy miejscowości, w których wg Kijowa dojść miało do prowokacji, nie słyszeli jednak żadnych eksplozji czy strzałów - donosi Nexta. 

16:09 Doradca prezydenta Zełenskiego Ołeksij Arestowycz zwrócił się do Białorusinów, ostrzegając o rosyjskich zbrojnych prowokacjach i apelując o nieangażowanie się w wojnę przeciw Ukrainie. 

16:02 Według rosyjskiego oddziału BBC, osławiona Grupa Wagnera zaczęła rekrutować najemników wszelkiej maści do wzięcia udziału w wojnie na Ukrainie. 

Grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa, powiązana blisko z GRU (rosyjski wywiad wojskowy). Jej bojownicy działali w 2014 roku na terenie Ukrainy, a także brali udział w kampaniach wojskowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Oficjalnie, najemnictwo jest w Rosji zakazane.

15:51 Ukraińskie siły powietrzne donoszą, iż rosyjskie samoloty, które wystartowały z lotniska na Białorusi, zaatakowały z terytorium Ukrainy miejscowość po białoruskiej stronie granicy. Jak ostrzegał minister obrony Ukrainy, Rosjanie chcą wymusić udział Białorusi w wojnie za pomocą prowokacji. 

15:44 Z powodu zaciekłych walk w mieście Izium (obwód charkowski) nie mogła tam dotrzeć pomoc humanitarna ani autobusy, które miały ewakuować ludność – poinformował członek rady miejskiej Maksym Strelnyk.

15:37 Minister obrony Ukrainy Aleksiej Reznikow zwrócił się do narodu białoruskiego. Twierdzi, że Rosja szykuje serię prowokacji, a mianowicie naloty z ukraińskiej przestrzeni powietrznej na białoruskie osiedla w pobliżu granicy. Celem akcji ma być zmuszenie kierownictwa politycznego Białorusi do wojny z Ukrainą. 

- Gwarantuję, że armia ukraińska nie planowała, nie planuje i nie planuje żadnych agresywnych działań przeciwko Białorusi - oświadczył minister Reznikow. 

15:35 Dostęp do serwisu Instagram w Rosji zostanie ograniczony. Powód? Na portalu ,,rozpowszechniane są materiały informacyjne zawierające wezwania do popełnienia aktów przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym personelu wojskowego”. 

15:05 Podczas konferencji prasowej jeden z wziętych do niewoli rosyjskich pilotów przyznał się do zrzucania bomb na budynki mieszkalne.

15:04 Nestle przestaje dostarczać towary pod marką Nespresso w Rosji.

15:03 Ukraina powinna sama zdecydować, czy przystąpić do NATO, powiedział Stoltenberg

15:00 WhatsApp nie zostanie dotknięty środkami blokującymi Meta, ponieważ jest to narzędzie do komunikacji, a nie do publikowania informacji, podały rosyjskie media.

14:45 "Wszystkie usługi Meta zostaną zablokowane w Rosji w najbliższej przyszłości". 

14:44 Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko pracownikom Meta za publiczne nawoływania do działalności ekstremistycznej i ułatwiania działalności terrorystycznej.

14:41 Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej zwraca się do sądu o uznanie spółki Meta za organizację ekstremistyczną i zakaz jej działalności w Rosji, informuje służba prasowa departamentu.

14:40 Nawet rosyjscy propagandyści nie chcą słuchać tych bzdur w telewizji.

14:38 Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił bojkot Instagrama.

14:37 Ivan Urgant opuścił Rosję z żoną i dwójką dzieci. Przypuszczalnie poleciał do Izraela, podały media rosyjskie. Był głównym gospodarzem wieczornego programu „Channel One” w Rosji.

14:16 Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy zarejestrowali sprawny czołg T-72. 

14:15 Kolejny rasistowski pilot, którego spadochron się nie otworzył. To trend, który pokazuje, że rosyjscy piloci nie mają szansy na wcześniejsze katapulty. Aby nie dać się pojmać i nie być świadkiem przed trybunałem wojskowym.

13:41 Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej zażądała od Roskomnadzoru ograniczenia dostępu do Instagrama, doniesienia rosyjskich mediów.

13:40 Mamy wiarygodne informacje dotyczące wykorzystania przez Rosjan bomb kasetowych na Ukrainie w rejonach, gdzie mieszkają ludzie - poinformowało w piątek biuro praw człowieka ONZ. Jak podkreślono, masowe użycie takiej broni może zostać uznane za zbrodnię wojenną.

13:39 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w wystąpieniu zamieszczonym na Facebooku, że jego kraj osiągnął strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosją.

13:38 Dlaczego Putin to zrobił? NEXTA odpowiada na kanale.

13:20 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku co najmniej 78 dzieci – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Ponad 100 dzieci zostało rannych.

12:36 Od początku inwazji Rosja wystrzeliła na ukraińskie miasta i wsie 328 rakiet operacyjno-taktycznych – poinformował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. „To krwawa zbrodnia reżimu Putina” – wskazał wojskowy.

12:28 Kanał propagandowy „Zvezda” pokazał najemników, których Putin chce wysłać na Ukrainę.

12:13 Marriott zamyka biuro w Moskwie i zawiesza otwieranie nowych hoteli w Rosji.

12:12 Ukraińcy próbują tłumaczyć rosyjskim żołnierzom powody, dla których nie powinni być na ukraińskiej ziemi.

12:05 Sieć pizzerii Domino's Pizza zawiesiła inwestycje w Rosji.

11:40 Komisja Europejska chce przeznaczyć kolejne 500 mln euro na militarne wsparcie Ukrainy - poinformował w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

11:18 Pacjentka ostrzelanego szpitala położniczego w Mariupolu urodziła dziecko.

11:17 Instytut ISW opublikował mapę działań wojennych na Ukrainie od początku wojny do dnia dzisiejszego.

11:08 Dron, który spadł w Chorwacji, pochodził z węgierskiej przestrzeni powietrznej. Wcześniej było to w przestrzeni powietrznej Rumunii, powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković.

11:05 Mamy nadzieję, że dzisiaj uda się przeprowadzić ewakuację z Mariupola w obwodzie donieckim – powiedziała w piątek rano wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, zapowiadając zorganizowanie 12 tras ewakuacyjnych z miast objętych walkami.

10:53 Ogólna liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 2,5 miliona od 24 lutego, poinformował UN.

10:51 NATO wezwało wszystkich europejskich sojuszników do zwiększenia budżetów obronnych.

10:45 Film przedstawiający miejsce katastrofy nieznanego obiektu w miejscowości Zagrzeb. Burmistrz stolicy Chorwacji powiedział, że nic nie wskazuje na to, że był to celowy czyn. Okoliczności są badane.

10:16 Minister obrony Federacji Rosyjskiej spotkał się z bezpośrednimi uczestnikami okupacji Ukrainy.

10:12 Minister obrony Rosji powiedział, że ponad 16 000 wolontariuszy z Bliskiego Wschodu jest gotowych przyjechać z pomocą dla DPR i LPR .

10:11 Rosyjski Bank Centralny opublikował wyniki ankiety makroekonomicznej analityków od czasu rozszerzenia sankcji. Oto ich prognoza na 2022 r.:

9:50 Wiceszef sztabu rosyjskiego wywiadu zabity w okolicach Chersonia.

9:34 Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że NATO nie będzie w stanie pomóc Ukrainie w zamknięciu nieba.

9:23 Hakerzy Anonymous ujawnili dane Roskomnadzoru

9:18 Lider partii LDPR Władimir Żyrinowski obudził się ze snu wywołanego narkotykami-podały rosyjskie media państwowe, powołując się na jego źródła.

9:16 Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym w piątek na Facebooku.

9:07 Łukaszenka przyjechał do Moskwy.

9:06 Zdjęcia satelitarne pokazują, gdzie Rosjanie ukrywają się w obwodzie kijowskim. 

9:05 Pocisk spadł w pobliżu szkoły, drugi - na trasie w pobliżu szkoły, drugi - na trasie w pobliżu kręgu zabitych i rannych, na szczęście nie.

9:00 Po serii wybuchów w Łucku eksplodowała fabryka. 

8:58 Trzy naloty na miasto, a mianowicie uderzenie w pobliżu przedszkola i bloku mieszkalnego oraz uderzenie w dwupiętrową fabrykę obuwia z późniejszym spaleniem. Wstępnie zginęła jedna osoba.

8: 56 WCzernihowie podczas ataku wojsk rosyjskich uszkodzono stadion Jurija Gagarina , a także budynek biblioteki - szefa Czernihowskiego Obwodowej Administracji Państwowej.

Źródło: Twitter,PAP,NEXTA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy