Dzień Dziecka Utraconego. Zobacz, jak funkcjonuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

Artykuł
Kompendium powstało staraniem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP
Fot. Canva

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin pomaga rodzinom po stracie dziecka. Ponadto w „Kompendium pastoralnym o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” można odnaleźć m.in. wskazówki dotyczące tego, jak rozmawiać z rodzicami i pomóc im przeżyć żałobę, teksty modlitw, pieśni liturgiczne związane z pogrzebem nienarodzonych.

– W wielu naszych rodzinach i parafiach doświadczamy co roku wielkiego bólu związanego z utratą dziecka będącego jeszcze pod sercem matki – mówi ks. Przemysław Drąg, dyrektor KODR.

– Dramat ten dotyka nie tylko rodziców, ale także najbliższą rodzinę. Czujemy się często bardzo nieporadni w relacji do matki, która utraciła swoje dziecko. Nie wiemy, co mówić, nie wiemy, do kogo skierować zbolałych rodziców w sprawach formalnych. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak wielkiego bólu i poczucia straty. Mamy obowiązek zatroszczyć się o wszystkich, których dotyka ta tragedia – podkreśla ks. Drąg.

Informacje pogrzebowe

Kompendium określa m.in. warunki kościelnego pogrzebu i sposoby jego celebracji, a także chrześcijańskiego przeżywania w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałoby po niezawinionej przez rodziców śmierci w okresie prenatalnym nieochrzczonego dziecka. Zawiera także informator pastoralno-liturgiczny, w którym zamieszczono dokumentację niezbędną do zorganizowanie pogrzebu dziecku martwo urodzonemu wraz ze szczegółowym omówieniem organizacji pochówku w przypadku, gdy płeć dziecka została ustalona oraz gdy pozostaje niezidentyfikowana.

Teksty liturgiczne

W informatorze zawarto teksty liturgiczne składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego, formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej, a także propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego.

Zbawienie dzieci zmarłych bez chrztu

Kompendium wieńczą dwa dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski traktujące o zbawieniu dzieci zmarłych bez chrztu.

Kompendium powstało staraniem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) KEP.

Źródło: naszdziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy