Dostawa szczepionek Johnson&Johnson. Dworczyk: Będą wykorzystywane przez punkty wyjazdowe

Artykuł
Dworczyk zapewnił, że każdego dnia będą uruchamiane zapisy dla kolejnych roczników
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Do końca miesiąca do kraju przybędą dostawy szczepionek Johnson&Johnson. Będą wykorzystywane przede wszystkim dla osób chorych, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień. Dworczyk zaapelował o dalsze zgłaszanie się do szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień był pytany na konferencji prasowej w Skierniewicach, czy w najnowszych dostawach pojawi się jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson. Dworczyka poproszono o podanie przybliżonej ilości oraz wypowiedź na temat tego, czy w jakimś stopniu przyspieszy to proces szczepień.

- Po 18 kwietnia spodziewamy się dwóch dostaw, jeszcze do końca tego miesiąca, w liczbie trzystu kilkudziesięciu tysięcy szczepionek. Te szczepionki będą przede wszystkim wykorzystywane przez punkty wyjazdowe do osób chorych czy obłożnie chorych - takich, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień - odpowiedział szef KPRM.

- Jeżeli będzie tych szczepionek przybywać zgodnie z deklaracjami producenta, wtedy zostaną również dołączone do punktów i udostępnione w tych zwykłych punktach szczepień, których mamy ponad 6,5 tysiąca w kraju - dodał Dworczyk.

Wszyscy chętni zaszczepieni do końca sierpnia

Szef KPRM przypomniał, że do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień. Dodał, że do końca sierpnia wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką. Dworczyk podkreślił, że nadrzędną sprawą jest zaszczepienie osób powyżej 60 lat, które najciężej przechodzą COVID-19.

- W ramach akcji informacyjnej, którą cały czas prowadzimy, od ostatniego poniedziałku, czyli przez ostatnie kilka dni, zgłosiło się i zarejestrowało na konkretne terminy blisko 600 tys. osób powyżej 60. roku życia - przekazał.

Zaapelował do osób z tej grupy wiekowej o dalsze zgłaszanie się do szczepień. Szef KPRM przypomniał, że 12 kwietnia rusza rejestracja osób urodzonych w 1962 r.

- Od północy uruchomione zostaną zapisy, dzięki platformie internetowej, a od szóstej rano także przez infolinię - zapowiedział.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy