Bp. Zadarko: Nóż wbity w plecy narodu polskiego jeszcze długo w nich tkwił

Artykuł
Bp Krzysztof Zadarko
Fot flickr.com/EpiskopatNews

– Nóż wbity w plecy narodu polskiego 17 września 1939 roku, jeszcze długo w nich tkwił – powiedział bp Krzysztof Zadarko podczas mszy św. w koszalińskiej katedrze, poświęconej kolejnej rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Na Eucharystii obecni byli m.in. przedstawiciele koszalińskiego oddziału Związku Sybiraków, którzy od lat dbają o upamiętnianie tej rocznicy.

Przypominając kontekst historyczny i polityczny wydarzeń z roku 1939, biskup zwrócił uwagę na ich szersze znaczenie, sięgające także czasów obecnych.

– Nóż wbity w plecy narodu polskiego 17 września 1939 roku, jeszcze długo w nich tkwił. Okupacja Sowietów trwała bowiem aż do przełomu roku 1989, a właściwie do 17 września 1993 roku, kiedy to ostatni żołnierz armii radzieckiej wyjechał z naszego terytorium – powiedział biskup.

Nieobecność obcych wojsk nie oznacza, nie oznacza, że w narodzie zniknął obcy duch

– Wiemy jednak doskonale, że nieobecność obcych wojsk nie oznacza jeszcze, że w naszym narodzie zniknął obcy duch, który chciał uporządkować świat według swojej logiki przemocy, gwałtu i ateizmu – mówił biskup.

– Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za wszystkich tych, którzy wierzą w to, że nigdy nie wolno zaufać człowiekowi, który kieruje się przemocą, zdradą, który depcze podstawowe wartości i próbuje prześladować Boga i wierzących w Niego – zaznaczył kaznodzieja.

– Mądrzy i roztropni tego świata ciągle prześladują sprawiedliwych. Ciągle nie podobają im się ci, którzy z uporem wracają do prawdy, że trzeba być Polakiem, patriotą, kochającym ojczyznę. Ten patriotyzm nie może być wyrażony w dowolny sposób. Jest on wpisany w tkankę każdego narodu od jego początku. W naszym przypadku czerpiemy te ideały od początku, który został naznaczony chrztem Polski – podkreślił biskup.

Chcemy uczyć się od Jezusa, że cichość i pokora dają ukojenie

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, biskup powiedział: Dziękujemy Panu Bogu za wszystkich tych, którzy są utrudzeni i obciążeni swoim życiem, bo wierność ojczyźnie i podstawowym ideałom bardzo mocno kosztują. Można być bardzo obciążonym, zwłaszcza wtedy, kiedy widzimy, jak te podstawowe wartości, za które ginęły pokolenia Polaków, są relatywizowane i zamieniane na setki innych w imię nowoczesności, postępu i otwartości. Chcemy dzisiaj kolejny raz wziąć na siebie jarzmo Ewangelii i uczyć się od Jezusa, że cichość i pokora serca dają ukojenie. Nie oznaczają ucieczki od wyzwań, ale dają pewność, że z Bogiem wszystko jest możliwe” – mówił bp Zaddarko do zebranych w katedrze.

Po Eucharystii odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary sowieckiej agresji na Kresach.

Źródło: ekai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy