Borrell w USA: To spotkanie jest ważnym krokiem we wzmacnianiu współpracy obronnej.

Artykuł
Wizyta Borrella w Waszyngtonie jest jego pierwszą od czasu objęcia władzy przez administrację prezydenta Joe Bidena
Fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Unia Europejska jest dla Stanów Zjednoczonych partnerem pierwszego wyboru w niemal każdej kwestii - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Borrell podkreślił, że spotkanie jest ważnym krokiem we wzmacnianiu współpracy obronnej.

- Kiedy patrzymy na wyzwania na całym świecie, którym musimy sprostać, by poprawić życie naszych obywateli, pierwszym partnerem, do którego się zwracamy jest Unia Europejska - powiedział Blinken witając w czwartek Borrella w Waszyngtonie.

Jak zapowiedział, agenda rozmów z przedstawicielem UE jest długa i obejmuje sprawy w Europie, regionie Indo-Pacyfiku i na zachodniej półkuli.

Borrell, który jest też wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, zgodził się z Blinkenem, że UE jest najlepszym partnerem USA, dodając, że relacja transatlantycka jest najważniejszym partnerstwem z perspektywy Europy.

- To spotkanie będzie ważnym krokiem w celu wzmocnienia tych relacji, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa i obrony - powiedział Borrell. Jednym z oczekiwanych tematów rozmów ma być Iran i negocjacje w sprawie powrotu do umowy atomowej JCPOA. W środę Blinken zagroził, że choć uważa dyplomację za najlepszy sposób rozwiązania problemu, czas na to się kończy, a w grę wchodzą "wszystkie opcje".

Wizyta Borrella w Waszyngtonie jest jego pierwszą od czasu objęcia władzy przez administrację prezydenta Joe Bidena. Oprócz spotkania z Blinkenem, szef dyplomacji UE spotka się z wiceszefową Pentagonu Kathleen Hicks, z którą ma rozmawiać o "wzmocnionej współpracy na polu bezpieczeństwa i obrony".

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy