Błaszczak: Zbudowano już 80 km oggrodzenia

Artykuł
Płot na granicy z Białorusią
Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

- Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane, położono też ponad 130 km zasieków wojskowych — mówił w niedzielę w Olsztynie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do budowy przez wojsko ogrodzenia na granicy z Białorusią. Szef MON uczestniczył w niedzielę w obchodach święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie.

- Równolegle budowane jest też ogrodzenie, które zapewni to, żeby zwierzęta nie okaleczały się — powiedział Błaszczak. Błaszczak pogratulował żołnierzom pracującym przy wznoszeniu ogrodzenia „świetnie wykonanej pracy; świetnie wykonanej służby”.

Ogrodzenie ma chornić przed nielegalnymi imigrantami

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Ma ono uniemożliwić przedostawanie się do Polski przybyszów z Bliskiego Wschodu przywiezionych na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im także powrót na Białoruś.

W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150 km odcinka ogrodzenia. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy o długości 97 km.

W pasie przygranicznym wprowadzono stan wyjątkowy

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad 2021, które rozpoczęły się 10 wrzesnia.

Źródło: dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy