„Biznes Polska”. Wykorzystywanie dronów w biznesie

Zapraszamy do TV Republika na Biznes Polska
Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Zapraszamy na program „Biznes Polska”, w którym dowiedzą się państwo, czy wykorzystanie dronów w biznesie, może przynieść korzyści finansowe. Dowiedzą się też państwo o nowych rozwiązaniach technicznych, które sprzyjają przedsiębiorcom.

Drony bezzałogowe są ważne w pracy służb mundurowych, w tym także wojska i straży granicznej. Szybka obserwacja za pomocą takiego drona zapewnia służbom dokładną obserwację i możliwość skutecznej obrony państwa.

- Orbiter 2B wersja 2014, jest wyposażona w głowicę optoelektryczne. Pozwalają służbom na wykrycie obiektów, zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy. W bezzałogowcach klasy mini największym problemem są warunki atmosferyczne, które najbardziej ograniczają służby, które pracują z dronami – powiedział Kpt. Michał Dejer z 12 bazy bezzałogowych statków powietrznych.

- Taki dron ma trzy metry rozpiętości skrzydeł. Zasięg od stacji kierowania wynosi 50 km. Wysokość, na której może latać taki dron to około 18 tysięcy stóp. Takie wartości pozwalają nam na wykonywanie zadań, do których jesteśmy wyznaczeni – kontynuował kapitan Dejer.

- Taka miara i waga, jest zarówno plusem jak i minusem. Największym plusem jest to, że taki dron, jest praktycznie niewykrywalny przez większość radarów. Do najważniejszych zadań drona należy uzyskiwanie i gromadzenie informacji, a także interpretacja i analiza danych – powiedział dalej kapitan Dejer.

Władze Rzeczypospolitej zakupiły pierwsze drony w 2007 roku. Kolejne drony są sukcesywnie dokupowane, a ich skuteczność i funkcjonalność stale wzrasta.

- Kolejne drony, tym razem od Turcji, które Polska właśnie kupuje od kraju nad cieśniną Bosfor, będą wyposażone w elektronikę i w uzbrojenie. Tureckie drony, są o wiele większe niż Orbiter 2B 2014. Taki dron będzie mógł latać podczas wszelakich warunków atmosferycznych, a co najważniejsze będzie on uzbrojony, dlatego będziemy go mogli wykorzystywać bojowo – stwierdził kapitan Michał Dejer.

- Będąc operatorem takiego drona i przychodząc do pracy, nie jesteśmy w stanie spodziewać, co się wydarzy danego dnia. Drony dostarczają niezbędnych danych wojskom lądowym oraz powietrznym – mówił dalej kapitan Dejer.

Drony Orbiter były wykorzystywane na misjach m.in. w Afganistanie i w Czadzie, gdzie ułatwiały pracę żołnierzy.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy