Białoruś: w Homlu wyroki dla współpracowników Cichanouskiej – po 6 i 6,5 roku więzienia

Artykuł
Skazani nie przyznali się do winy
Fot. PAP/Rafał Guz

Cztery osoby z grona współpracowników Swiatłany Cichanouskiej, byłej kandydatki na prezydenta, zostały skazane na wysokie wyroki sześciu i sześciu i pół roku kolonii karnej.

Najwyższy wyrok – 6,5 roku pozbawienia wolności otrzymał Juryj Własau. Tacciana Kanieuska, Dzmitryj Iwaszkou i Alaksandr Szabalin zostali skazani na sześć lat kolonii karnej. Cała czwórka była mężami zaufania Swiatłany Cichanouskiej, byłej kandydatki w wyborach prezydenckich i liderki białoruskiej opozycji, obecnie przebywającej na emigracji na Litwie.

Prokuratura zarzuciła współpracownikom kandydatki w wyborach m.in. organizację „masowych zamieszek” oraz zamiar „zajęcia budynków administracji”.

Skazani nie przyznali się do winy

W charakterze materiału dowodowego prokuratura użyła nagrania ze spotkania Cichanouskiej ze współpracownikami, w czasie którego omawiane były możliwe scenariusze po wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. Spotkanie było filmowane ukrytą kamerą.

Adwokaci są przekonani, że winy podsądnych nie udowodniono, a oskarżenie było oparte na spekulacjach, zaś w czasie nagrywania spotkania rozmowa dotyczyła jedynie możliwych wariantów rozwoju wydarzeń po wyborach.

Z marcowego raportu obrońców praw człowieka z białoruskiego centrum Wiasna wynika, że od początku kampanii wyborczej z powodów politycznych zatrzymano 34 900 osób. W marcu skazano co najmniej 105 osób, z tego 53 na kary pozbawienia wolności w sumie na 176 lat i siedem miesięcy. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy