„Bezpieczeństwo i logistyka”. Ukraina chce być w Inicjatywie Trójmorza

Artykuł
Reuters

Gdy przychodzi wróg, wszystko ma znaczenie: drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybkość odpraw na granicach – tłumaczył prezydent Wołodymyr Zełenski i przekonywał, że kraje Trójmorza dużo zyskają na przyjęciu Ukrainy do swojej grupy.

Ukraiński prezydent przekonywał do swoich racji uczestników szczytu Inicjatywy w Rydze. – Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć - apelował. – Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał - przekonywał.

Jak dodał, każda dziedzina, jaką państwa mogłyby wspólnie zajmować się w ramach tej inicjatywy, tak naprawdę dotyczy bezpieczeństwa. Przede wszystkim to logistyka – tłumaczył. – Proszę spojrzeć na ukraińską sytuację obecnie: to właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem. 

Przypomniał, że dostawy broni, paliwa, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludzi odbywają się na terytorium krajów należących do Trójmorza. – Kiedy przychodzi wróg, wszystko ma znaczenie: drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybkość na granicach" – wyjaśniał.

Zaproponował rozwój współpracy w dziedzinie energetyki. Podkreślił, że Ukraina ma jedne z największych magazynów gazowych w regionie i rozległą sieć dostawczą. – Wykorzystując moce interkonektorów i terminale LNG możemy zaspokoić potrzeby wszystkich krajów Trójmorza - dodał.

Zapewnił, że jego kraj jest też gotowy do przyłączenia się do projektu Via Carpatia i integracji z europejską siecią kolejową, w tym poprzez linię Warszawa-Kijów. Zaproponował również współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i digitalizacji. Prezydent przedstawił też propozycję udziału w odbudowie Ukrainy po wojnie. – To będzie największy gospodarczy projekt naszego pokolenia – zapowiedział. – Potencjał Ukrainy jest potrzebny Trójmorzu. Jesteśmy gotowi, chcemy tego - zapewnił Zełenski. Zachęcił też kraje Trójmorza do zaangażowania Ukrainy w konkretne projekty infrastrukturalne.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy