AWPL wychodzi z koalicji rządzącej

Artykuł
Zrzut ze strony http://www.awpl.lt/

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) poinformowała, że opuszcza koalicję rządzącą. Dzień wcześniej premier Litwy Algirdas Butkeviczius zapowiedział, że AWPL nie otrzyma żadnego stanowiska w rządzie.

- AWPL nie akceptuje dyktatu; próbowano nam dyktować, że nie otrzymujemy stanowiska w Ministerstwie Energetyki, że możemy negocjować inne formy udziału – cytuje Radio znad Wilii lidera tej partii Waldemara Tomaszewskiego, który wypowiedział się po wtorkowym posiedzeniu rady politycznej rządzącej koalicji.

"Wychodzimy z koalicji i odwołujemy wszystkich swoich przedstawicieli, ponieważ sądzimy, że politykę trzeba uprawiać z zasadami - powiedział Tomaszewski. - Można mieć różne poglądy na różne sprawy, pod innym kątem patrzeć na pewne sytuacje, ale trzeba trzymać się tych ustaleń, które były zawarte. W wypadku, kiedy to nie działa, trzeba rozstać się w sposób cywilizowany. Zaprosiliśmy naszych partnerów na kolację do ukraińskiej restauracji, aby w ten sposób zakończyć naszą współpracę. Dalej nasi partnerzy będą pracowali bez nas”.

Butkeviczius wyrażał w poniedziałek przekonanie, że koalicja przetrwa bez AWPL. Koalicję tę współtworzyły: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP), centrowa Partia Pracy, ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. AWPL zgodnie z porozumieniem miała stanowisko ministra energetyki i pięć stanowisk wiceministrów: energetyki, transportu, rolnictwa, oświaty i kultury.

Po wyborach parlamentarnych jesienią 2012 r. AWPL wprowadziła do Sejmu ośmiu posłów i przyłączyła się do koalicji rządzącej. Obecnie koalicja ma 89 mandatów w 141-osobowym Sejmie - pisze agencja BNS.

19 sierpnia prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zdymisjonowała ministra energetyki Jarosława Niewierowicza, który w ramach formowania rządu po wyborach prezydenckich, wbrew opinii szefa rządu, zatwierdził na stanowisku wiceministra swego resortu Renatę Cytacką z AWPL; to stanowisko zajmowała ona do tej pory. Obserwatorzy nie wykluczają, że Niewierowicz, którego na stanowisko ministra energetyki zgłosiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, decyzję w sprawie Cytackiej podjął pod naciskiem AWPL.

Decyzja Niewierowicza oburzyła Butkevicziusa, który już przed miesiącem zapowiedział, że Cytacka nie zachowa stanowiska wiceministra, gdyż jej kompetencje są niewystarczające.

Prezydent Grybauskaite została 12 lipca zaprzysiężona na drugą kadencję. Zgodnie z konstytucją tuż po zaprzysiężeniu prezydenta rząd składa na jego ręce swe pełnomocnictwa, a nowy prezydent zwraca je rządowi. Dotychczas ta procedura była formalnością.

CZYTAJ TAKŻE:

Premier Litwy: Koalicyjna AWPL nie otrzyma żadnego stanowiska w rządzie

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy