A miała spełniać trzy życzenia... Złota rybka za kółkiem

Artykuł
Złote rybki były umieszczone na specjalnej arenie testowej i miały za zadanie kierować się w stronę celu
fot.Canva

Izraelscy naukowcy przeprowadzili nietypowy eksperyment. Badają zdolność zwierząt do nawigacji nawet wtedy, gdy są one dosłownie rybami bez wody.

Czasopismo „Behavioural Brain Research" opublikowało badania, gdzie złote rybki zostały przeszkolone do korzystania z platformy kołowej, nazwanej Fish Operated Vehicle (FOV). Pojazd mógł być prowadzony i zmieniać swój kurs w reakcji na ruch rybki wewnątrz zbiornika z wodą zamontowanego na platformie.

„Prowadzenie” pojazdu

Zadaniem rybki było „prowadzenie” pojazdu w kierunku celu, który mogła obserwować przez ściany zbiornika. Pojazd wyposażono w laserowy system, który zbierał dane o położeniu pojazdu na ziemi i lokalizacji zwierząt w zbiorniku.

Naukowcom z Ben-Gurion University udało się ustalić, że że ryby byłyby w stanie prowadzić FOV w nieznanym środowisku, osiągając cel „niezależnie od punktu wyjścia, wszystko przy jednoczesnym unikaniu ślepych zaułków i korygowania niedokładności lokalizacji".

Złote rybki, które każdy kojarzy z bajek, w których spełniają trzy życzenia, na specjalnej arenie testowej i miały za zadanie kierować się w stronę celu.  Kiedy trafiały w cel, otrzymywały nagrodę w postaci granulek żywności. Po kilku dniach zdaniem naukowców  ryby były w stanie poruszać się obok przeszkód, takich jak ściany, i były w stanie uniknąć „prób oszustwa" ze strony naukowców.

Badanie  wskazuje, że zdolności nawigacyjne są raczej uniwersalne niż specyficzne dla środowiska - powiedział Shachar Givon, jeden z autorów badania. - To pokazuje, że złote rybki mają zdolności poznawcze, aby nauczyć się złożonego zadania w środowisku zupełnie niepodobnym do tego, w którym ewoluowały - dodał Givon.

Źródło: wp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy