36. Maraton Warszawski – Kenijczyk zwycięzcą. Łukasz Oskierko ósmy

flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/CC BY-ND 2.0

27-letni Kenijczyk Victor Kipchirchir zwyciężył w 36. PZU Maratonie Warszawskim z metą na Stadionie Narodowym. Dystans 42 km 195 m pokonał w 2:09.59. W gronie kobiet triumfowała 38-letnia Ukrainka Swietłana Stanko - 2:33.04. Wystartowało 6800 osób z 56 krajów.

Kipchirchir, który wiosną wygrał w Warszawie półmaraton, uzyskując najlepszy czas na polskiej ziemi 1:00.48, wyprzedził trzech rodaków: Jonathana Kiptoo Yego - 2:10.58, Bensona Oloisungę - 2:11.26 i Samsona Kiprono Barmao - 2:12.38. Piąty był Etiopczyk Telo Edeo Mamo - 2:13.40. Najlepszy z Polaków Łukasz Oskierko (Scott Trisfera Warszawa) uplasował się na ósmej pozycji - 2:26.09. Najszybszą Polką była Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin), która metę minęła jako piąta - 2:39.26.

Nagrodą dla pierwszej osoby był samochód Volvo V60. By wyrównać szanse kobiet, wystartowały one 19 minut i 39 sekund przed mężczyznami. Tyle bowiem wynosiła różnica między średnią czasów uzyskanych przez trzech najlepszych zawodników i trzy najlepsze zawodniczki w ubiegłorocznej edycji maratonu.

- Wygrałam po raz drugi w Warszawie, poprzednio trzy lata temu, ale samochodem nie odjadę. Musiałabym pobiec o trzy i pół minuty szybciej, wówczas ścigałabym się na ostatnich metrach z Kipchirchirem - powiedziała Stanko.

Organizatorzy imprezy, która odbywała się przy słonecznej pogodzie, przygotowali dla maratończyków 60 tys. litrów wody i 40 tys. litrów napojów izotonicznych, a także 4320 kg bananów i 1800 kg jabłek.

Ponad trzy tysiące osób ukończyło bieg na dystansie 5 km. Zwyciężył wynikiem 14.20 wicemistrz Europy w maratonie Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa). Najszybszą zawodniczką była Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) - 17.08.

- Mój sukces dedykuję wszystkim biegającym osobom. Niech czerpią z tej formy ruchu zdrowie, przyjemność i satysfakcję. Bardzo się cieszę, że w Polsce biega coraz więcej osób, coraz więcej też startuje w różnych zawodach - powiedział Shegumo.

Dodał, że w piątek odleci do rodzinnego kraju. - Potrenuję trzy tygodnie i wrócę na półmaraton w Krakowie. Zimą jeszcze raz pojadę do Etiopii, na dłużej, aby się przygotować do lutowego maratonu w Japonii.

Dzień wcześniej, w sobotę, na maratońskim dystansie rywalizowało 27 niepełnosprawnych osób na wózkach typu handbike. Triumfowali rzeszowianin Rafał Wilk (Marma Start Szczecin) i Słowaczka Anna Oroszova.

Za tydzień, w niedzielę 5 października kolejna masowa impreza w stolicy - Biegnij Warszawo na dystansie 10 km, do której zgłosiło się dotychczas ponad 10 tys. osób.